18.2 C
Київ
13.06.2024
Відео Країна без сміття Трипілля

На Обухівщині хочуть рекультивувати скандальну сміттярку

Побутові відходи, будматеріали, отруйний медичний непотріб… Понад 30 тисяч стихійних звалищ, за оцінками екологів, розкидані по всій Україні. Журналістка телеканалу “Інтер” Анастасія Федорів побувала на старому полігоні побутових відходів на Київщині, куди вже не можна нічого везти. 

Але він чомусь і досі приймає непотріб. Що ж нам робити з тонами відходів, які вже не вміщаються на офіційних полігонах? Про це – у сюжеті телеканалу “Інтер”.

Чого тут тільки немає: і старі меблі, й упаковки з-під їжі, і будівельне сміття, й автомобільні шини… Довкола рояться зграї комах, а в повітрі стоїть сморід.

Цей полігон – за документами – давно закритий. Однак сюди все одно хтось продовжує звозити сміття. Час від часу звалище загоряється та отруює повітря довкола. Жителям сусідніх сіл тоді просто нема чим дихати. Чесно кажучи, мені тут навіть маску не хочеться знімати, – каже авторка сюжету Анастасія Федорів.

“Весь літній період воно димить, чадить і отруює життя людей не лише Трипілля поруч, чи Дерев’яна, а й Українки, Обухова. Такий їдкий сморід іде до людей, це відчувається, люди дуже часто жаліються”, – розповідає Євген Цяпенко, голова ГО «Трипільський край».

Євген живе поблизу – в Українці на Київщині. Каже – полігон закрили вже понад 10 років тому. Але мало не щодня він поповнюється новим непотребом. Та й пожежі тут – справа рук людини, переконаний чоловік.

Підписуйтеся на новини Telegram-каналу “Київський регіон” тут: https://bit.ly/3a1JE4L

“Я думаю це умисний підпал, люди хочуть знищити сліди того злочину, яку вони здійснюють, тобто викинули незаконно сміття в величезних об’ємах”, – впевнений Цяпенко.

Я думаю це умисний підпал, бо люди хочуть знищити сліди свого злочину, – Євген Цяпенко

На Трипільське звалище неодноразово приїжджали представники поліції й Держекоінспекції. Були розпочаті кримінальні провадження. На якій стадії розслідування? Чи відомо вже, хто продовжує поповнювати полігон та отруювати довкілля? Ці питання ми адресували правоохоронцям. Але на запит телеканалу “Інтер” у Нацполіції протягом тижня не відповіли.

“Маса є кримінальних проваджень, але в якому стані вони знаходяться. То не вистачає доказової бази, то не адаптоване законодавство у нас. Нема можливості за законом притягнути”, – каже Олександр Туренко, голова Української ОТГ.

Маса є кримінальних проваджень, але у нас не адаптоване законодавство – Олександр Туренко

У Державній екологічній інспекції підтверджують – після недавньої перевірки нарахували понад 4 мільйони гривень завданих державі збитків!

“Припис формувався з проханням забезпечити такі заходи, щоб не можна було заїхати на цю територію, що не можна скидати, адже це повністю нелегальне сміттєзвалище”, – інформує Андрій Мальований, голова Державної екологічної інспекції України.

Але як зупинити сміттєве свавілля? Голова Об’єднаної територіальної громади, на території якої розташоване Трипільське звалище, каже – хоча б щось зробити з купами непотребу наразі неможливо через безліч невирішених бюрократичних питань.

Підписуйтеся на новини Telegram-каналу “Київський регіон” тут: https://bit.ly/3a1JE4L

“Треба спочатку сформувати земельну ділянку, вивівши з лісокористування. Присвоїти якийсь кадастровий номер, визначити цільове призначення. Можливо, побудувати там індустріальний парк, залучити інвестора, або використати  якусь технологію, щоб просадити це звалище, щоб можна було її рекультивувати”, – вважає Олександр Туренко, голова Української ОТГ.

Усі ці величезні обсяги сміття можна було би вчасно посортувати й переробити. Натомість відходи просто гниють – виділяючи речовини, що отруюють ґрунт, підземні води, повітря. Еколог Сергій Волков каже – Україна у сфері поводження з відходами значно відстає від багатьох держав Європи – нам дешевше весь непотріб просто викинути, ніж переробити!

“У нас сьогодні захоронити 1 т відходів коштує від 3 до 6 євро в принципі. Для того, щоб перероблювати, коштує в 2, 3 рази дорожче. Немає політичної волі у мерів, влади підняти тарифи і запустити заводи, щоб все перероблювалося і не шкодило довкіллю”, – каже еколог Сергій Волков.

Захисники довкілля наголошують – Україні не вистачає єдиного закону «Про управління побутовими та іншими відходами», який би посилив відповідальність виробників щодо поводження з непотребом.

Захисники довкілля наголошують – Україні не вистачає єдиного закону, який би посилив відповідальність виробників щодо

поводження з непотребом

“Це і компенсація або утилізація тих відходів, що генеруються виробником певної продукції, або компенсація у вигляді формування певного фонду, для спеціального фонду, для утилізації, переробки, знешкодження відходів”, – роз’яснює Андрій Мальований, голова Державної екологічної інспекції України.

Підписуйтеся на новини Telegram-каналу “Київський регіон” тут: https://bit.ly/3a1JE4L

Також необхідно суттєво збільшити розмір штрафів за незаконне викидання сміття – кажуть захисники довкілля – та посилити державний контроль у цій сфері. Аби принаймні заборонити роботу компаній, що обіцяють утилізувати сміття, натомість викидають його на ось такі закриті полігони чи взагалі десь у лісі. Отруюючи все живе довкола.

Раніше “Київський регіон” вже повідомляв, що за інформацією заступника голови Київської обласної ради Тетяни Семенової склалася критична ситуація з фінансуванням некомерційних медичних закладів області, яку терміново потрібно виправляти.

Текст матеріалу підготовлено журналісткою телеканалу “Інтер” Анастасією Федорів.

Схожі записи

На Обухівщині керівник КП влаштував сміттярку та скотомогильник на березі річки

У Києві на Печерську водій врізався у стовп та втік з місця аварії. Відео

У Ржищеві затопило близько сотні будинків. ВІДЕО

Напишіть коментар